Aktywacje

SN 0 FAD

Od wielu lat jesienią w Sanockim Domu Kultury odbywają się festiwale im. Adama Didura. W ten sposób mieszkańcy Sanoka oddają cześć wspaniałemu wokaliście jednemu z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku, pochodzącemu z Ziemi Sanockiej. Krótkofalowcy działający w Klubie pod patronatem Sanockiego Domu Kultury pragną w ten sposób rozpropagować w kraju i za granicą zarówno imprezę, jak i osobę utalentowanego śpiewaka operowego Adama Didura. Adam Didur(ur. 24 grudnia 1874r. w m. Wola Sękowa k. Sanoka, zm. 7 stycznia 1946r. w Katowicach)-polski śpiewak, wokalista operowy. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił na Uniwersytet we Lwowie, a później wyjechał do Włoch. Karierę operową rozpoczął w 1894r. na scenie teatru w Pinerolo koło Turynu. Śpiewał też na innych scenach włoskich, między innymi w mediolańskiej La Scali. Występował na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego i innych, między innymi w Aleksandrii, w Kairze, w Rio de Jeneiro, Buenos Aires. W latach 1899-1903 był stałym solistą Opery Warszawskiej. W 1914r. został solistą nowojorskiej Metropolitan Opera. Rozgłos zyskał też w Rosji. W 1945r. zorganizował Państwową Operę Śląską w Bytomiu, gdzie był jej pierwszym dyrektorem. Miał wspaniały głos o rozległej skali, pozwalającej mu śpiewać niektóre partie barytonowe oraz znakomitą technikę i temperament aktorski

Z okazji dorocznego XVIII Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku Klub SP8PAB otrzymał znak okolicznościowy SNOFAD na okres od 15 sierpnia do 30 października 2008 r. Operatorzy stacji klubowej pod tym znakiem przeprowadzili 605 QSO emisjami; SSB, CW, PSK. Karty QSL wysłano do wszystkich korespondentów. Akcję zamierzamy kontynuować w latach następnych.

SN 125 L0

Z okazji 125 rocznicy powstania Gimnazjum im. Królowej Zofii, obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, na początku lipca odbędzie się w naszym mieście duży zjazd absolwentów wszystkich roczników najstarszej szkoły średniej w Sanoku. Będzie to również okazja do spotkania krótkofalowców absolwentów tej szkoły i promocja krótkofalarstwa.

Dla upamiętnienia tak wspaniałego jubileuszu będzie pracowała stacja okolicznościowa SN125L0 w okresie od 1 lipca do 20 lipca 2005 roku.

Karty QSL za tą aktywność prosimy przesyłać via SP8PAB biuro 05.